Jestliže máte alespoň trošku trpělivosti, určitě se můžete pustit do výroby různých originálních přáníček. Náklady budou opravdu minimální a nad výsledným efektem užasnou všichni obdarovaní.

Co je quilling?

  • Quilling (quill - z angličtiny -brko) nebo také papírový filigrán je umění využívající proužků papíru, které jsou stáčeny, formovány a lepeny do požadovaného tvaru. Ve výsledku díky správné kompozici jednotlivých tvarů můžeme vytvořit krásný a originální obrazec.
  • Quilling byl prvně zdokumentován kolem roku 1200, ale zcela nepopiratelně byl přiznán mezi 15.-16. stoletím, když francouzští a italští řeholníci a řeholnice použili roztrhané papírové pozlacené okraje z obroubených biblí a husí peří jako brčko a ozdobili posvátné předměty a obrazy.

Co je potřeba?

Základem je pár barevných papírů a čtvrtek, nůžky, špejle a lepidlo na papír.

Základem je pár barevných papírů a čtvrtek, nůžky, špejle a lepidlo na papír.


1. Nejdříve si nastříháme barevné papíry na proužky cca 4 mm široké.

1
 

2. Poté si vezmeme obyčejnou špejli, do které uděláme ostrým nožem asi 1 cm zářez, provlečeme proužek papíru…

2

3. ...a začneme namotávat.

3

4. Na konci přichytíme, dáme trošku lepidla a přilepíme, čímž vznikne základní tvar - tzv. uzavřená spirálka.

4

5. Pokud namotaný proužek ze špejle sundáme a trošku povolíme, vznikne volná spirálka, kterou rovněž přilepíme.

5

6. Tímto nám vznikne základ pro všechny ostatní tvary používané v quillingu. Všechny ostatní typy spirálek vytvoříme stisknutím na jedné či na obou stranách spirálky.

6

7. Vezmeme barevnou čtvrtku, vystřihneme obrázek z jakéhokoli časopisu či staré pohlednice, nalepíme a začneme podle vlastní fantazie skládat quillingové tvary, které jsme si předem připravili.

7

8. Když máme vše poskládáno a nebudeme již nic měnit, začneme jednotlivé tvary postupně lepit tak, že každý vezmeme do ruky, otočíme, opatrně potřeme lepidlem a jemně přitiskneme na dané místo.

8

Jestliže máme hotovo, necháme vše cca jednu až dvě hodiny zaschnout. Okraje přání můžeme nakonec ustřihnout zoubkovanými nůžkami na požadovanou velikost.